Výstava Diametrální řez slavnostně otevře zrekonstruovaný Sankturinovský dům

DSF8237_scaled.jpg

Kutná Hora, 22. 1. 2024 – Sankturinovský dům na Palackého náměstí, sídlo Informačního centra města Kutná Hora a Galerie Felixe Jeneweina, se 3. února 2024 znovu otevře veřejnosti a to vernisáží výstavy Diametrální řez. Impozantní palác, který patří mezi nejstarší památkově chráněné budovy města, prošel rozsáhlou rekonstrukcí za téměř 70 milionů korun a skoro tři roky byl uzavřen.

Opravy původně gotické, později barokně přestavěné budovy začaly na jaře roku 2021 a dokončeny byly na podzim loňského roku.

 

Nejtěžším problémem bylo vyřešit statiku opěrného sloupu ve Dvorním domku a navržení nového výtahu oproti původnímu plánu,“ řekl vedoucí Odboru investic Městského úřadu Kutná Hora Jozef Králik.

 

Stavební práce na rekonstrukci domu, které na základě architektonické studie Markéty Šedivé prováděla firma Unistav Construction, přišly na 56 milionů korun, přičemž náklady ve výši 42 milionů korun pokryla státní dotace. Dalších 14 milionů korun pak stály nové expozice a vybavení interiéru, kde státní dotace činila 4 miliony korun.

 

Sankturinovský dům se slavnostně otevře v sobotu 3. února 2024 v 17 hodin vernisáží výstavy Diametrální řez, která je výběrem osmi desítek exponátů ze sbírkových fondů Galerie Felixe Jeneweina získaných od roku 1996 do současnosti.

 

Projekt zahrnuje i realizaci nově otevírané Expozice alchymie a renesančních věd, jejíž historický základ souvisí s působením mnoha historických osobností v Kutné Hoře, které se věnovaly lékařským vědám, pracovaly v oboru metalurgie, chemie, geologie a jiných,“ vysvětlil ředitel Galerie Felixe Jeneweina Aleš Rezler s tím, že expozice připomíná například Lazara Erckera, nejvyššího mincmistra království českého, kutnohorského rodáka, lékaře a alchymistu Daniela Stolcia, který byl žákem Michaela Maiera, významného lékaře na dvoře Rudolfa II a pozdější novodobé osobnosti udržující odkaz historických pramenů.

 

Novým provozem se navíc otevírá veřejnosti expozice, která prochází vertikálně celým domem od sklepení přes všechna jeho podlaží až po půdu a třetí patro gotické věže Sankturinovského domu. 

 

Jana Adamová

Tisková mluvčí
Městský úřad Kutná Hora
tel.: +420 732 678 333
www.mu.kutnahora.cz

Home » Městský úřad » Městský úřad » MÚ informuje » Tiskové zprávy města Kutná Hora » Výstava Diametrální řez slavnostně otevře zrekonstruovaný Sankturinovský dům

Nahoru