Problematika těžkých kovů

Lehký život s těžkými kovy

Vítejte na stránkách osvětové kampaně Města Kutná Hora o problematice těžkých kovů. Připravené letáky, které byly součástí tištěných Kutnohorských listů, poskytují užitečné informace, tipy i rady, jak se bezpečně chovat v místech s vyšším výskytem těžkých kovů v půdě. Ty totiž mohou při lehkomyslné manipulaci představovat zdravotní rizika.

Součástí kampaně je i krátký dokumentární film, který můžete shlédnout na této stránce. 

Věříme, že tímto projektem pomůžeme Kutnohořanům v lepší orientaci v této náročné problematice, a zajistíme jim lehčí život s těžkými kovy, jenž jsou nechtěným dědictvím po našich předcích.

1. Na haldách poklady nenajdete

Víte, co jsou to haldy? Proč jsou nebezpečné a proč není radno si s nimi zahrávat? Jak se chovat, abyste předešli kontaktu s těžkými kovy, které obsahují? Odpovědi na tyto otázky přináší první leták naší kampaně.

Na haldách poklady nenajdete

Pro zvětšení letáku jej stačí rozkliknout

2. Těžké kovy mohou být v zelenině i v tělech hospodářských zvířat

Víte, co jíte a čím krmíte svá hospodářská zvířata i domácí mazlíčky? Ať už jste vášniví zahrádkáři, houbaři nebo chovatelé drůbeže, měli byste mít na paměti základní pravidla, která vám usnadní život s těžkými kovy na Kutnohorsku. A s nimi vás seznámí druhý leták naší kampaně.  

letak_c_2_zelenina

Pro zvětšení letáku jej stačí rozkliknout

3. Bez vody to nejde. Bez arsenu ano

Máte na zahradě vlastní studnu? A víte s jistotou, že voda, kterou používáte je zcela nezávadná a bezpečná? Vyhněte se rizikům: Náš třetí leták vás seznámí s pravidly pro zacházení s vodou ze soukromých studní.

leták č. 3 Voda

Pro zvětšení letáku jej stačí rozkliknout

4. Proti arsenu pomáhá důkladný úklid

Je tady čas vánočních úklidů a svátečních prací v domácnostech. Víte ovšem, jak správně uklízet, aby se vám doma zbytečně nehromadily těžké kovy? Čtvrtý leták vám přináší pravidla úklidu tak, abyste z vašich domovů vymetli nejen prach a pavučiny, ale i nebezpečné látky.

letak-uklid-1.jpg

Pro zvětšení letáku jej stačí rozkliknout

5. Pro stavbu na haldách platí přísnější pravidla

Plánujete nový dům nebo rekonstrukci? Každá stavba má svá pravidla - a pokud se váš pozemek navíc nachází v rizikové lokalitě s vyšším obsahem těžkých kovů, musíte počítat ještě s dalšími povinnostmi. Které to jsou vám představí pátý leták naší kampaně. 

letak_5_stavby_na_haldach.jpg

Pro zvětšení letáku jej stačí rozkliknout

Nachází se váš pozemek v rizikové lokalitě s vyšším obsahem těžkých kovů? Najděte se na mapě!

mapa_oblasti_s_tezkymi_kovy.jpg

        Rozklikněte pro zvětšení mapy

6. Jsme v tom společně. Proti arsenu pomáhá informovanost a ohleduplnost

Život s těžkými kovy může být snadný, pokud jej nebudete ztěžovat sobě ani okolí. Poslední leták nás provází společným soužitím v komunitě.

letak_6_komunita.jpg

                                                         Pro zvětšení letáku jej stačí rozkliknout

Co nás čeká dál?

Na závěr naší kampaně máme připravenou brožuru, ve které najdete všechny informace hezky pohromadě. K dostání je na městském úřadě a nebo ke stažení v elektronické verzi zde na stránkách. 

Dokument o těžkých kovech na kutnohorsku

Home » Městský úřad » Městský úřad » Problematika těžkých kovů

Nahoru