RICHARD KNOT – BEZ EROTIKY

24. 08. 2018 - 31. 10. 2018, 00:00

výstava olejomaleb a faksimile malíře Richarda Knota nazvaná Bez erotiky, kterou ve spolupráci s nakladatelstvím Globus International připravila kutnohorská agentura ArcusGallery.

Malíř Richard Knot (* 1952) absolvoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti v ateliéru Jana Blažka. Poté vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a skloubil tak talent a poznání do podoby zcela výjimečné.

Richard Knot výborně fotografuje, dobře zpívá, pod pseudonymy píše kratší prózy a především se vyjadřuje prostřednictvím olejových barev. Mezi přáteli a spolupracovníky je znám neutuchající aktivitou a svým bezbřehým smyslem pro humor, který vystopujeme i v jeho dílech. Uplatňuje jej nejenom v literární činnosti, ale také se štětcem v ruce, to pak při portrétování osobností, ať již je to kupříkladu režisér Zdeněk Troška nebo třeba legendární pražský knihkupec a knihomol Vráťa Ebr, či sexuolog Radim Uzel, kterým rozjasňuje tváře a formuje rty do úsměvu.

Mnoho Knotových pláten charakterizuje modrá a fialová. Autor sám přiznává, že tyto barvy má nejraději od dob, kdy při svých zahraničních tvůrčích toulkách opakovaně hledal inspiraci na řeckých ostrovech. Kolébka naší civilizace mu učarovala, instinktivně cítil, že tady je jako malíř doma a zcela intuitivně se nechal inspirovat mozaikami starých Řeků.

Richard Knot ovládá jak portrétní, tak figurální malbu. Je rozeným krajinářem a baví se i zátišími. Vystavuje v Praze a na Moravě, tleskali mu v Krakově, Vratislavi, Drážďanech i Berlíně. Jeho dílo putovalo též na výstavy do Kodaně a Stockholmu.

Výrazná část jeho tvorby je zaměřena na sex a vztahy mezi mužem a ženou, kutnohorská výstava však již svým názvem - Bez erotiky - napovídá, že tentokrát uvidíme portréty, krajiny či zátiší... A to jak na originálních olejomalbách, tak i na signovaných a číslovaných faksimile obrazů Richarda Knota.

4369-knot-bez-erotiky-plakat.jpg

Typ: Výstavy

Místo konání: Knihkupectví a galerie Kosmas, Komenského nám. 683